Producenci

Česká zbrojovka powstała w 1936 roku w miejscowości Uherský Brod. Lokalizacja była nieprzypadkowa, ponieważ nowo powstała fabryka znajdowała się jak najdalej od nazistowskich sąsiadów (nie wiem czy mogę tak napisać xd). Nowa fabryka była bardzo nowoczesna i wydajna na tle międzynarodowym jak na swoje czasy ze względu na odziedziczony po I wojnie światowej czechosłowacki przemysł zbrojeniowy. Dzięki tak dobrym podwalinom w pierwszych latach fabryka zajmowała się głównie produkcją karabinów maszynowych stosowanych w lotnictwie oraz karabinów ZB-26 i ZB-30.
Przed rozpoczęciem się II wojny światowej III Rzesza zajęła czechosłowackie zakłady zbrojeniowe, które następnie produkowały broń dla niemieckiej armii. Fabryka wspierała kampanie niemiecką aż do zakończenia się wojny. W 1950 roku CZ uniezależniła się i wraz z upływem czasu stawała się głównym producentem broni palnej. Najsłynniejszymi jednostkami w okresie powojennym były pistolety maszynowe model 48 później 23/25 w kalibrze 9x19. Następnym krokiem w historii fabryki a konkretnie w 1959 roku zakłady zaczęły produkować broń "kałasznikowopodobną" model 58 dla armii oraz na eksport. Karabinek był produkowany do 1984 roku. Przełomem był rok 1962 w którym swoją premierę miał kultowy kompaktowy pistolet maszynowy skorpion wz.61 w kalibrze 7,62x17. W latach 90-tych wyprodukowano małe ilości w w kalibrze 9x17. Był to przełom dla czeskiej branży szkoleniowej jak i światowej ze względu na niezwykle dobre przyjęcie broni przez użytkowników. Kolejnym kamieniem milowym (1975r.) który jeszcze bardziej napędził dobrze rozwijającą się fabrykę był rewolucyjny pistolet CZ 75. Broń była dziełem Františka Koucký który  rozwijał projekt od 1969 roku w oparciu o zlecenie dzisiejszej czeskiej zbrojovki. Pistolet dzięki budowie I rozwiązaniom w nim zawartym zrewolucjonizował przemysł zbrojeniowy. Z biegiem czasu marka rozrastała a w roku 1992 nastąpiła prywatyzacja państwowej spółki dzięki czemu w głównym zakładzie skoncentrwano się na produkcji najwyższej jakości broni palnej, jenocześnie  produkując precyzyjne elementy dla przemysłu samochodowego I lotniczego. Niedługo póżniej bo w 1997 roku CZ weszła na rynek amerykański, utworzono spółkę CZ-USA. Początkowo spółka funkcjonowała w kalifornii. W 1998 roku CZ-USA przeniosła się do Kansas City gdzie działa do dzisiaj. Idąc za “ciosem” marka zaczęła przygotowania do przejęcia działu broni palnej Zbrojovka Brno a.s. Nowo powstały brand, pierwotnie BRNO RIFLES rozpoczął swoją działalność w 2006 roku. W 2008 roku firma stała się spółką zależną od Česká zbrojovka a.s.
Finalnie w 2010 roku marka została przemianowana ZBROJOVKA BRNO, s.r.o. Znaną nam do dzisiaj. Kolejnym ważnym momentem w historii CZ była sportowa wersja pistoletu CZ 75 SP-01 Shadow. Który był stosowany jako broń do obrony osobistej, wojska i organów ścigania. W 2016 roku miał swoją premierę pistolet tarczowy CZ Shadow 2.  Jednostka ta jest jedną z najpopularniejszych broną krótką (tarczową) spotykaną na strzelnicach. Ostatnim ważniejszym wydarzeniem jeżeli chodzi o produkty/konstrukcje CZ był rok 2017 kiedy to premierę miał pistolet P-10C.Jest to broń bojowa posiadająca wiele wygodnych i innowacyjnych rozwiązań. Stosunek jakości do ceny P-10C jest fenomenalny i pistolet ten zaskarbia sobie uznanie coraz większej rzeszy strzelców. W maju 2021 roku CZ w pełni przejęła Colt Holding Company LLC,

 Ceska Zbrojovka (CZ)

-11%
  • promocja
-10%
  • promocja
-5%
  • promocja
-5%
  • promocja
-7%
  • promocja
-5%
  • promocja
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium